KOSOVA’DA ŞİRKET KURMAK

KOSOVA’DA ŞİRKET KURMAK

Kosova’da şirket kuruluş işlemleri Ticaret ve Sanayi Bakanlığına bağlı Firma Kayıt Ajansı’nda yapılmaktadır. Bir şirket 3 gün gibi bir süre içerisinde kurulabilmekte ve yaklaşık 300 avroya mal olmaktadır. Kurulan şirketin tam olarak çalışabilmesi ve özellikle de dış ticaret işlemi yapabilmesi, şirketin vergi ve gümrük idarelerine kaydına bağlıdır ve bu kayıt süreci 10 günü bulmaktadır.

Şirketler şahıs şirketi, genel ortaklık, limited ortaklık, limited şirket ve anonim şirket olarak 5 şekilde kurulabilir.

Yıllık cirosu 50 bin avroyu aşan şirketler, kurumsal şirket sayılıp vergi idaresinden vergi numarası alırlar.

Limited şirket için en az 2.500 avro sermaye, en fazla 50 ortak, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı İşyeri Kayıt Ajansına kayıt şartı ile birlikte kuruluş sözleşmesi, şirket tüzüğü, kira kontratı, nüfus cüzdanı ya da pasaport, kayıt ofisine vergi ödendiğine ilişkin belge verilmesi gereklidir. Anonim şirketin kuruluşu da limited şirket gibidir. Yalnızca 25.000 avro sermaye şartı vardır ve ortak sayısında üst sınır şartı yoktur.


tagkosova iş kurmak, kosova da şirket kurmak, kosova da yaşamak, kosova iş, fakeposta, fakemail, geçici eposta, fake posta
08/03/2021 15:07alarm
geçici mail, geçici mail adresi, geçici mail aç, hızlı geçici mail, fakeposta aç, fake posta, temp mail aç